Інсульт — порушення роботи і ушкодження тканин мозку, яке виникає внаслідок порушення його кровообігу. Виникає він через раптове припинення постачання крові до клітин мозку, через що вони починають відмирати.
Інсульт посідає друге місце в переліку головних причин інвалідності та смерті у світі та в Україні. Людина, яка перенесла дане захворювання, втрачає незалежність у побуті, порушується якість життя як самого хворого, так і родичів.
Мозковий інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку.
Існують два різновиди інсульту:
- Геморагічний, який виникає внаслідок розриву мозкової артерії.
- Ішемічний, при якому артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
Виділяють основні фактори ризику виникнення інсульту
Контрольовані фактори:
- Підвищений артеріальний тиск. Ризик інсульту у хворих з АТ більше 160/95 мм рт.ст. зростає приблизно в 4 рази у порівнянні з особами, які мають нормальний тиск.
- Тютюнопаління. Збільшує ризик розвитку інсульту вдвічі. Прискорює розвиток атеросклерозу сонних та коронарних артерій. Через 2–4 роки після припинення паління ризик розвитку інсульту вже не залежить від кількості цигарок та стажу паління.
- Алкоголь. Дослідження продемонстрували, що помірне вживання алкоголю (2 бокала вина в день або 50 мл міцних напоїв) може знижувати ризик розвитку інсульту в 2 рази. Але незначне збільшення цієї дози призводить до зростання ризику розвитку інсульту в 3 рази.
- Фібриляція передсердь та інші хвороби серця. У осіб старше 65 років розповсюдженість фібриляції передсердь складає 5–6%. Ризик розвитку ішемічного інсульту при цьому зростає в 3–4 рази. Ризик розвитку інсульту також підвищується за наявності ішемічної хвороби серця в 2 рази, гіпертрофії міокарду лівого шлуночка за даними ЕКГ — в 3 рази.
- Зростання рівня холестерину (загального холестерину більше 5,2 ммоль/л, а також рівня холестерину ліпідів низької щільності більше 3,36 ммоль/л). Це непрямий фактор ризику, пов’язаний з розвитком атеросклерозу, ішемічної хвороби серця.
- Цукровий діабет. Особи з цукровим діабетом частіше мають порушення ліпідного обміну, артеріальну гіпертензію тощо.
- Застосування оральних контрацептивів. Препарати із вмістом естрогенів більше 50 мг вірогідно підвищують ризик ішемічного інсульту.
Неконтрольовані фактори ризику:
- вік (з кожним десятиріччям після 55 років ризик розвитку інсульту подвоюється);
- стать (у чоловіків ризик розвитку інсульту дещо вище);
- спадковість.
Якщо у вас раптово з’явився один із вищеперерахованих симптомів, необхідно негайно телефонувати 103. Самі пацієнти рідко усвідомлюють проблему, у багатьох випадках звертаються за допомогою члени їх сім’ї або інші свідки події.
Пам’ятайте! Чим скоріше (у перші 3 години) буде надано адекватну медичну допомогу, тим кращим буде ефект, вихід із цього важкого і загрозливого стану.
Рекомендації щодо зменшення ризику інсульту та інших судинних подій:
- зміна способу життя (припинення куріння, обмеження вживання алкоголю);
- регулярне фізичне навантаження (швидка ходьба мінімум 30-40 хв., не рідше ніж 4-5 разів на тиждень);
- корекція маси тіла;
- зміна харчового раціону (низькосольова дієта з обмеженням вживання тваринних жирів);
- контроль артеріального тиску (антигіпертензивна терапія);
- ліпідознижуюча терапія (застосування статинів);
- антитромбоцитарна терапія;
- у пацієнтів з цукровим діабетом — контроль глікемії.
Соловйова Н.О., завідувач неврологічного відділення
КНП БМР ХО "БКБЛІЛ"