За появи симптомів ГРВІ, щоб перестрахуватися й не наражати оточення на зайвий ризик, радимо зробити безплатне тестування на COVID-19, направлення на яке можна отримати у свого сімейного лікаря.
Як отримати направлення на безплатний тест?
Згідно з Наказом МОЗ України від 28.03.2020 № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)» кожен український громадянин має право на безплатне тестування. Наразі доступні 2 типи тестування на COVID-19:
- ПЛР-тест, чутливість якого найбільша в період між 7 і 14 днями після інфікування. Для дослідження береться мазок із носа і ротоглотки;
- швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2, який використовують на ранніх стадіях захворювання і виявляють у вірусі певний білок на основі зразка з носа або носоглотки. Його перевагою є швидке та легке виконання (результат готовий за 15–30 хв).
Як передбачають затверджені Міністерством охорони здоров’я стандарти, лікар обов’язково має призначати ПЛР-тестування на COVID-19 таким категоріям:
- людям з підозрою на COVID-19;
- людям з ознаками інших ГРВІ;
- людям з ознаками вірусної пневмонії;
- пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;
- контактним особам у разі появи симптомів, які не виключають COVID-19.
Першим трьом категоріям ПЛР-тестування призначають за умови, що їм не проводився скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2. Направлення на безплатне тестування зобов’язаний надати сімейний лікар або, у разі його відсутності чи недосяжності, лікар із найближчого медичного закладу.
Якщо з будь-яких причин лікар відмовляється дати таке направлення, звертайтеся на контакт-центр МОЗ за номером 0 800 60 20 19.
Алгоритм дій за появи перших симптомів ГРВІ
Якщо ви проживаєте там, де й раніше:
- самоізолюйтеся;
- зателефонуйте сімейному лікарю або зверніться до найближчого медичного закладу;
- отримайте направлення на безплатне ПЛР-тестування або швидкий тест.
Для внутрішньо переміщених осіб:
- зверніться до найближчого медичного закладу та отримайте направлення на безплатне ПЛР-тестування або швидкий тест.
Для військовослужбовців:
- зверніться до військового лікаря або до військово-медичних установ у пунктах постійної дислокації військових частин та отримайте направлення на безплатне ПЛР-тестування або швидкий тест.
Важливо: самоізоляцію можна завершувати за умови відсутності симптомів через 5 днів з дати їх виникнення або з дати позитивного результату тестування. Якщо ж відчуваєте погіршення стану, викликайте швидку лише за необхідності невідкладної допомоги при симптомах та станах, що виникають у пацієнтів із COVID-19. Наразі в Україні на стаціонарне лікування направляють пацієнтів середньої тяжкості та тяжких хворих, а рішення про госпіталізацію приймає лікар на основі проведеного обстеження.
Вакцинація
Безпечність вакцинації доведена вже давно, і нині це єдиний шанс захиститися від важкого перебігу коронавірусної хвороби. Отримати своє щеплення від COVID-19 можна в будь-якому закладі первинної медичної допомоги, незалежно від наявності декларації з лікарем і типу дози (першої, другої чи бустерної). Для цього:
- зверніться до найближчого медичного закладу, знайдіть пункт вакцинації або за телефоном гарячої лінії НСЗУ 1677;
- візьміть паспорт;
- прийдіть та отримайте щеплення.
Пам’ятайте: вакцина може захистити вас від інфікування або суттєво полегшити перебіг коронавірусної хвороби. Перед вакцинацією варто проконсультуватися з вашим лікарем, а перед самим щепленням – повідомити медичного працівника, який робить щеплення, про наявні хронічні захворювання.
За матеріалами: Центр громадського здоров’я України