Струс мозку легкий, а наслідки не дуже...

Струс – найбільш поширений вид травматичного ушкодження головного мозку. Серед усіх черепно-мозкових травм він становить до 75%.

 

Будь-який струс мозку – це вже черепно-мозкова травма. Зазвичай струс мозку легкого ступеня не викликає занепокоєння. У кращому разі, відлежавши кілька днів, трудоголік мчить на роботу. На пропозицію відвідати лікаря наводить «вагомі» доводи на кшталт того, що в нього «навіть шишки немає». Через півроку знесилений «герой» буквально приповзає до невропатолога зі скаргами на моторошний головний біль, дратівливість і погану пам'ять, незрозумілі непритомності, а в особливих випадках – і напади епілепсії.

Виною тому спайкові процеси в корі головного мозку: вони перешкоджають рівномірному току крові та доставці кисню. Поширене ускладнення – гіпертензійний синдром. Все це, можливо, доведеться лікувати роками. Найшкідливіший наслідок травми — людина перетворюється на «барометр» і реагує на будь-які природні коливання, страждає від перепадів тиску. Щоб не доводити справу до сумного фіналу – до лікаря за перших же симптомів струсу.

 

 

Струс головного мозку – це легка травма голови, яка найчастіше виникає внаслідок удару, падіння або у будь-якій ситуації, коли голові надається певний прискорений рух з подальшим різким гальмуванням (ДТП, коли спрацьовує ремінь безпеки чи під час занять контактними видами спорту).

 

Симптоми легкого струсу:

  • сильний забій голови або шиї (удар «детонує» з шийних хребців у голову);
  • короткочасна, кілька секунд, втрата свідомості, хоча часто бувають струси і без втрати свідомості;
  • ефект «іскор з очей»;
  • запаморочення, що посилюються при повороті голови та нахилах;
  • ефект "старої кіноплівки" перед очима.

Через три-чотири дні може здатися, що все пройшло, але це враження оманливе. Повноцінна реабілітація триває 2-3 тижні, інколи ж, якщо окуліст знайде на очному дні функціональні зміни, і довше. При струсах немає «золотої середини».

При струсах середньої тяжкості людина може знепритомніти. Можливе блювання, потемніння в очах. Через нестачу кисню в мозку у людини з'являється п'яна хода. Необхідні термінова госпіталізація та постільний режим на 2-3 тижні. Потрібно стежити за тим, щоб перший час потерпілий перебував у затемненій кімнаті.

Симптоми тяжкого струсу:

  • шишки та підшкірні гематоми. Ушкоджена судина, що прийняла удар на себе, погано переганяє кров, наповнюється нею і сильно роздмухується – такі «кров'яні гусениці» легко виявити;
  • роздратування через яскраве світло, шум, телевізор;
  • непритомність при вставанні;
  • галюцинації та марення, незрозумілі страхи.

Тяжкий струс? У реанімацію!

Без самодіяльності – лише в реанімацію! Якщо затягнути, почнуться незворотні процеси, мозок поступово вмиратиме. Великий ризик інвалідності. У 95% випадків пацієнт перебуває у реанімації не менше доби. Процес відновлення –– від трьох місяців.

Які слід пройти обстеження?

  1. Рентген шийного відділу хребта та черепа, щоб виключити переломи та тріщини в черепі, зміщення шийних хребців. Щоб переконатися, що у вас закрита, а не відкрита травма, яка загрожує призвести до крововиливу в мозок та інсульту.
  2. Енцефалографію і ехоенцефалоскопію – ці важковимовні процедури покажуть, чи немає в судинах головного мозку «замаскованих» вогнищ уражень.
  3. У серйозних випадках необхідна комп'ютерна томографія – вона досконало обстежує найпотаємніші куточки головного мозку.
  4. Перевірити очне дно. Окуліст – єдиний фахівець, який може «піддивитися», як поводяться судини і диск зорового нерва – чи немає крововиливів і підступної пластинчастої гематоми.

Павленко О. С., лікар-невролог КНП БМР ХО "БКБЛІЛ"