Історична довідка

Віхи розвитку

Комунальне некомерційне підприємство Балаклійської міської ради Харківської області «Балаклійська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» має більш ніж вікову історію.

Величезна кількість небайдужих людей працювала тут у різні роки, присвятивши свої знання, досвід та вміння пацієнтам, які потребують кваліфікованої медичної допомоги. Лікарня збудувала собі фундамент на сплаві науки та практики, зуміла виховати не одне покоління медичних працівників, від лікарів — визнаних авторитетів у вітчизняній охороні здоров’я — до милосердних медичних сестер та санітарок.

До Жовтневої революції Балаклійська лікарня на два ліжка містилася у невеликій хатині. Працювали тут земський лікар і фельдшер. Після революції була відкрита лікарня на п’ятнадцять ліжок, однак обладнання не вистачало. Тільки у 1925 році в балаклійській лікарні вперше була зроблена така операція, як видалення апендиксу. Зробив її лікар Б.Є. Панкратов, який потім став відомим хірургом, професором.

Звичайними хворобами на той час були тиф, холера, малярія, віспа та ін. Значним досягненням стало відкриття у Балаклії 1927 року дитячої консультації, протитуберкульозного та протималярійного пунктів. А вже у передвоєнний рік у місті діяла лікарня на сто ліжок з обладнаною операційною, рентген-кабінетом.

Поліклініка, 1940 р.Терапевтичне відділення, 1946 р.Хірургічний корпус, 1946 р.

   За роки тимчасової окупації міста фашистами все це було зруйновано, знищено. Після війни в одній з п’яти вцілілих звичайних  селянських хат на Базарній площі розмістився пункт швидкої допомоги і пологове відділення. У цих умовах лікарі робили свою благородну справу — рятували людей. У пам’яті вдячних балаклійців і сьогодні імена самовідданих лікарів —  Коробки Ю.М.,  Доценка М.М.,  Орловського С.С.,  Пузікова Л.П. та інших. Старожили ще пам’ятають, як у повоєнні роки в місті скаженіла малярія та які зусилля доклалися для її усунення. Протималярійна станція була ліквідована 1954 року.

У 1960 році на південно-західній околиці Балаклії, у сосновому бору, почалося спорудження центральної районної лікарні.

У новій лікарні відкриваються хірургічне, терапевтичне, травматологічне та інші відділення, обладнані найсучаснішим устаткуванням.

Лікарняний корпус 1964 р.Дитяча поліклініка (до 1981 року -  поліклініка для дорослого населення).

    У 1982 році прийняла перших пацієнтів п’ятиповерхова поліклініка на 800 відвідувань у зміну. З введенням у дію нових корпусів лікувального комплексу — пологового відділення на 120 місць та інфекційного корпусу на 95 ліжок — місто одержало міцну базу для профілактичної та лікувальної роботи.

Центр профілактичної роботи — районна поліклініка (вул. Жовтнева, 10), де щодня проводили прийом лікарі більше ніж з тридцяти різних спеціальностей. Відкрилися лабораторія, рентген- і флюорографічний кабінети — все для діагностування і лікування пацієнтів. Там же розташувалася і стоматологічна поліклініка.

На початку 90-х років у лікарні працювало півтори тисячі медиків, серед них сім лікарів вищої категорії, сімдесят дев’ять — першої. Двадцять сім працівників відзначені нагрудним знаком «Відмінник охорони здоров’я».

Щоб вирішити проблему медичних кадрів у районі, на базі Балаклійської ЦРЛ відкривається філіал Харківського медичного училища, що дозволило на той час повністю забезпечити лікарню кадрами.

Випускники медичного училища, 1994 р.Посвячення у професію, 2005 р.

     У 2000 році на базі травматологічного відділення почав роботу Артроскопічний центр інституту патології хребта і суглобів імені професора М.І. Ситенка НАМН України. Відкриття Центру стало логічним продовженням роботи з впровадження новітніх артроскопічних технологій.

Артроскопія, 1999 р.Артроскопія, 2015 р.

Поруч із традиційними методами дослідження та лікування хворих були впроваджені сучасні передові методи: комп'ютерна ехоенцефалографія, бронхоскопія, електропунктурна діагностика, плазмаферез, гемосорбція, лімфосорбція, ультрафіолетове опромінення крові та ін.

Лікарня стає добре відомою за межами району, області, республіки. Академіки Олександр Олексійович Шалімов, Олексій Олександрович Корж, Валентин Іванович Грищенко, Анатолій Якович Циганенко, Олена Яківна Гречанина — неодноразово відвідували лікарню і мали можливість об'єктивно оцінити рівень розвитку охорони здоров'я, досягнутий у районі.

З робочими візитами Балаклійську центральну районну лікарню відвідували міністри охорони здоров'я: Андрій Михайлович Сердюк, Раїса Василівна Богатирьова, Віталій Федорович Москаленко.

У штаті лікарні 194 лікарі (серед них 3 кандидати медичних наук), 624 працівника — середній медперсонал.

У широкому діапазоні проводяться лікувальні та діагностичні методи дослідження, а саме: всі види оперативної допомоги на органах черевної порожнини та малого тазу, ендовідеохірургічні втручання, артроскопічні операції, металоостеосинтез в травматології, операції на очах, різні види нейрофізіологічних обстежень та функціональної діагностики, ультразвукове та рентгенологічне обстеження, мамографія, а також імунологічні, серологічні та біохімічні дослідження.

У відділенні анестезіології та інтенсивної терапії застосовуються методи екстракорпоральної детоксикації, УФО крові, плазмаферезу, ендолімфального введення лікарських препаратів, лазеротерапія, гемосорбція, ентеросорбція.

У відділенні трансфузіології проводяться фракціонування та карантинізація донорської крові для забезпечення інфекційної безпеки.

В отоларингологічному відділенні з успіхом використовуються нові ендоскопічні методи лікування носа.

На базі закладу, крім Артроскопічного центру інституту патології хребта і суглобів імені професора М.І. Ситенка НАМН України, функціонує Харківський обласний центр серцево-судинної хірургії та обласний центр для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді.

У вересні 2009 р. Балаклійська центральна районна лікарня першою з районних лікарень Харківщини отримує статус клінічної.

У 2011 р. Балаклійська центральна клінічна районна лікарня відзначає своє сторіччя. До ювілею лікарні зусиллями співробітників закладено парк та встановлена стела «Будьте здорові!»

Медичні працівники на благоустрої паркової зони, 2011 р.Медичні працівники на благоустрої паркової зони, 2011 р.Лікарня відзначає своє сторіччя. Відкриття стели «Будьте здорові!», 2011 р.

За підсумками 2011 року серед кращих представників медичної галузі — Балаклійська центральна клінічна районна лікарня, нагороджується грамотою, презентаційним виданням «Флагмани сучасної медицини» та медаллю «За охорону здоров’я нації».

На 2013 рік медичну допомогу надають 188 лікарів за 36 спеціальностями, 8 лікарів-лаборантів з вищою немедичною освітою, 4 провізори, 599 молодших спеціалістів.

Лікарня надає спеціалізовану висококваліфіковану цілодобову медичну допомогу не лише мешканцям Балаклійського району, а й населенню Борівського, Ізюмського, Барвінківського, Зміївського районів.

До структури лікарні входить стаціонар на 350 ліжок цілодобового перебування пацієнтів та амбулаторно-поліклінічне відділення, розраховане на 750 відвідувань.

У відділеннях працюють профільні спеціалісти, функціонують різноманітні діагностичні кабінети, зокрема телемедицини.

Лікарня є базою для проходження інтернатури для випускників вищих навчальних медичних закладів за 16 спеціальностями.

За рішенням ХХХVІІ сесії Балаклійської районної ради Харківської області VІІ скликання від 16 листопада 2018 року № 672-VІІ створено Комунальне некомерційне підприємство Балаклійської районної ради Харківської області «Балаклійська центральна клінічна районна лікарня» шляхом реорганізації (перетворення) Комунального закладу охорони здоров'я Балаклійської районної ради «Балаклійська центральна клінічна районна лікарня».

Заклад одним з перших в Харківській області став учасником проєкту «Чиста лікарня безпечна для пацієнта». Цього статусу набули 5 відділень стаціонара.

Дитяче відділення, 2018 р.Відділення анестезіології та інтенсивної терапії, 2018 р.Операційне відділення,2019р.Терапевтичне відділення,2019 р.Травматологічне відділення, 2019 р.

     Завдяки наполегливій праці співробітників лікувальний заклад з 2017 року три роки поспіль займає перше місце серед медичних закладів у Харківський області.

     21.01.2021 року згідно з рішенням V сесії VIII скликання Балаклійської міської ради від № 51-VIII засновником лікувального закладу визначено Балаклійську територіальну громаду. Проведена зміна назви лікувального закладу та прийнято новий статут.